Про програму
Загальна інформація про програму
Схема сезонних працівників сільського господарства Великої Британії (SAWS) розроблена британським Міністерством внутрішніх справ (Home Offіce) у 1946 році. Для України вона перестала діяти з 2008 року, але продовжувала своє існування тільки для аплікантів з Румунії та Болгарії до кінця 2013 року. Починаючи з 2014 ця програма була зовсім закрита у звязку з тим, що нові країни, які увійшли до складу ЄС (а саме Румунія та Болгарія) отримали право працювати у Великобританії вільно без будь-яких програм та дозвільних документів.
Але Велика Британія виходе зі складу ЄС у 2019 році, і британським урядом було прийняте рішення про поновлення цієї програми для країн, які не входять до ЄС.
Програма розрахована для допомоги британським фермерам в пік сезону збору врожаю і покриття дефіциту робочої сили, яка залучається з країн Східної Європи, для прицівників з країн, що не входять до Європейську Союзу віком від 18 років.
Нашим сезонним працівникам платять британський національний погодинний мінімум, який встановлюється урядом щороку для громадян Великобританії, зайнятих у сільському господарстві.
Для успішної роботи програми британський Home Offіce призначив спеціальні організації для її адміністрування, які називаються Операторами схеми.
До операторів програми відноситься така організація як Concordia (UK) Ltd, яка існує з 1946 року. Concordia працює з багатьма агентами в різних країнах, які набирають працівників згідно умов і правил Concordia. Concordia розміщуює працівників на безліч різних фруктових, овочевих, томатних або квіткових фермах по всьому Сполученому Королівству, починаючи від Англії і закінчуючи Шотландією та Північною Ірландією.

Роль Concordia в процесі адміністрування полягає в тому, щоб контролювати надання фермерами відповідного до норм житла, заробітної плати, дотримання правил техніки безпеки і охорони праці. Concordia надає детальну інформацію про ферму, про типи та умови праці, житла; про те, що необхідно взяти із собою, інформацію про права працівників згідно британського законодавства, інформацію про обов'язки працівників під час роботи на фермах.
Concordia декілька разів за сезон відвідує кожну законтрактовану ферму і перевіряє всі вищевказані умови, вислуховує і вирішує проблеми працівників або фермерів, усуває конфлікти, допомагає вирішити важкі ситуації. Ваше оформлення на програму відбуватиметься за допомогою Concordia.
Критерії участі в програмі
- Громадяни України віком від 18 (на момент подачі заявки) до 45 років;
- наявність закордонного паспорту України, який має бути дісним ще 1 рік після припустимої кінцевої дати візи у Великобританію;
- добра фізична форма, здібність витримувати ручну фізичну роботу в полі при різних погодних умовах;
- бути вмотивованим і позитивно настроєним щодо фізичної праці 40-60 годин на тиждень, і мати реалістичні сподівання заробітків та розуміти, що години праці залежать від сезону, погоди, врожаю;
- відсутність іміграційних намірів щодо Великобританії, бути законослухняним, мати наміри працювати по програмі на фермі Concordia;
- відсутність проблем з іміграційним законодавством Великобританії та інших країн (відсутність депортацій, арештів, проблем із законом, незаконного перебування в країнах без візи);
- відсутність судимостей і будь-яких проблем із законом в Україні;
- відсутність проблем із здоров'ям, та алкогольної та/або наркотичної залежності;
Вікові обмеження
В програмі можуть брати участь ті працівники, яким на момент оформлення на візу до Великої Британії виповнилося 18 (вісімнадцять) років. Concordia буде автоматично виключати з програми заяви працівників молодшого віку. Участь у програмі Seasonal Workers Scheme передбачає довготривале перебування поза рідним домом, а також важку фізичну працю. Відповідно, працівник повинен точно обдумати, чи підходить йому важка фізична праця за кордоном. Зазначаємо, що в цій програмі можуть брати участь і працівники до 45 роікв, особливо якщо у вас до цього був успішний досвід в сільському господрастві або будь-якої фізичної праці в Україні або за кордоном.
Англійська мова
Знання англійської мови на базовому розмовному рівні є дуже бажаними для сезонної праці у Великій Британії. Однак ніяких тестів ніде проходити не потрібно, точно так само, як і не треба проходити будь-які інтерв'ю англійською мовою в консульстві Великої Британії. Але базові знання мови повинні бути в інтересах працівників, так як вони будуть спілкуватися з фермером/супервайзером.
Наполегливо рекомендуємо працівникам підтягнути знання англійської мови під час оформлення, в тому числі і за допомогою спеціалізованих курсів у вашому університеті або приватним засобом.

Стан здоров'я
Під час відбору буде надаватися перевага працівникам з відповідною фізичною формою та міцним здоров'ям. Інколи робота може здаватися дуже важкою навіть для звичних до фізичної праці людей. Ця програма є серйозним робочим досвідом, а не дешевою туристичною подорожжю до Великобританії. Якщо ви не здатні витримати важку працю в несприятливих погодних умовах, багато годин і протягом декількох тижнів поспіль, то це може призвести до того, що фермер може перервати контракт з вами і ви змушені будете повернутися додому через 2-3 тижні перебування на фермі.
Якщо працівник серйозно хворий (епілепсія, інфекційні хвороби та ін.), то не слід подавати заявки на участь у даній програмі. Зауважте! Фермер залишає за собою право в будь-який момент провести тест на вживання наркотиків або тест на наявність алкогольної залежності. Якщо виявиться, що працівник вживає наркотики на фермі у Великобританії, з таким працівником прервуть контракт і негайно відправлять додому в Україну та сповістять відповідні органи правопорядку в Україні. В разі якщо дівчинка, подавши заявку, вагітна на момент отримання контракту з фермером, вона повинна негайно прервати оформлення і НЕ брати участь у програмі. Якщо вагітна жінка потрапляє до Великої Британії, її негайно відправлять до дому.

Остаточне рішення про участь у програмі
Остаточне рішення про участь у програмі Concordia приймає відповідно до власних критеріїв і правил. Пам'ятайте! Остаточний відбір здійснюється у Великій Британії, а не в Україні.

Вакцинація від Covid-19
Вакцинація від Covid-19 не є обов'язковою, але ферми мають знати, чи Ви вакциновані, щоб організувати групові карантинні заходи, які відрізняються для вакцинованих та не вакцинованих. Згідно правил уряду Великобританії вакциновані працівники не проходять 10 денний карантин і одразу можуть приступати до роботи після прильоту.
Ви можете вакцинуватися будь-якою вакциною, але наступні вакцини визнаються урядом Великобританії: 2 дози вакцини Oxford/AstraZeneca або Pfizer BioNTech, або Moderna, також Sinovac-CoronaVac, Sinopharm Beijing, Covaxin, або 1 доза Janssen (склад таких вакцин як AstraZeneca Covishield, AstraZeneca Vaxzevria та Moderna Takeda, також вважаються визнаними вакцинами) за умови останньої дози не пізніше ніж за 15 днів до вильоту. Детальна інформація на урядовому порталі https://www.gov.uk/guidance/countries-with-approved-covid-19-vaccination-programmes-and-proof-of-vaccination Інформацію про вакцинацію потрібно буде надати у Вашому особистому кабінеті.
Візові правила
Дозвіл на роботу у Великобританії
Seasonal Workers Scheme працює за допомогою системи дозволів на роботу у Великобританії. Максимальний період перебування в країні по Seasonal Workers Scheme - не більше 6-ти місяців потягом календарного року. Працівники можуть приїхати до країни в будь-який час року і працювати на фермах. Однак виїзди формуються по сезонах тієї чи іншої ферми. Спонсорський Сертифікат Concordia є офіційним дозволом на роботу по робочій візі TIER 5 - SEASONAL WORKER, що надає право працівнику брати участь у програмі тільки в тому господарстві, яке зазначено в цьому Сертифікаті (робочому дозволі) і тільки в ті терміни, які позначені в даному дозволі. Це НЕ Є загальний дозвіл на роботу, який надасть можливість працювати будь-де в іншому місці (ресторан, готель). Не можна працювати також і на іншій фермі, якщо вам не буде дозволено це Concordia. Якщо будуть виявлені порушення вищевказаних правил, працівників негайно буде депортовано з країни.
Спонсорьский Сертифікат Concordia не може бути дійсним для іншої особи.
Термін дозволу на роботу складає не більше 6 місяців. Для повторної участі в програмі треба витримати коридор у 180 днів з дати кінця попередньої робочої візи сезонного працівника.

Візовий режим і термін перебування у Великобританії
Початкові дати віз для працівників Seasonal Workers Scheme збігаються з початковими датами дозволів на роботу.
Ні Concordia, ні Агент не несуть відповідальності в разі відмови працівникові у видачі візи Британським консульством в Києві.
Працівник НЕ МАЄ ПРАВА залишатися у Великобританії на більший термін, ніж той, який зазначений в його візі. Тих, хто нелегально перебуває у Великобританії, чекає депортація з країни.
Візу сезонного робітника, неможливо продовжити. НЕМОЖЛИВО змінити також тип візи.
Оплата праці/Оподаткування
Оплата праці
Згідно чинного законодавства Великобританії погодинна оплата представлена за цим посиланням https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates. Цей мінімум отримуватимуть всі працівники, що перебувають у Великобританії за схемою Seasonal Workers Scheme. Більшість ферм платять 10,42 фунта на годину всім працівникам, віком 18-20 років включно.

Але на багатбох фермах існує відрядна оплата праці (на акорд) - це коли вам будуть платити за зібрану кількість врожаю. При відрядній оплаті можна заробити набагато більше. Швидкі пікери заробляють від 10 фунтів на годину, але не треба одразу брати калькулятор в руки і рахувати потенційну суму заробітків, це буде некорректно. Спочатку ви, можливо, будете працювати повільно, але з тим, як ваші м'язи будуть пристосовуватися до роботи (що може зайняти від двох тижнів до одного місяця в залежності від фізичної форми працівника), ви зможете працювати швидше і при цьому заробляти набагато більше.

Фермер щодня продає свою продукцію в супермаркети, та ціни, які йому за неї пропонуються, безпосередньо пов'язані з розцінками за відрядну роботу. Наприклад, на початку сезону, коли полуниці мало, супермаркети дають велику ціну за полуницю, тоді як у пік сезону вони можуть купувати її у фермерів у 2 рази дешевше через пересичення ринку! Тому-то фермер на початку сезону навесні може платити наприклад £2 за зібрану вами скриньку полуниці, а влітку - £0.8 - £1 за ту саму скриньку! Працівники повинні обов'язково під час відрядної роботи виробляти погодинний мінімум. Наприклад, погодинний мінімум становитиме £10,42 на годину, а сума оплати однієї зібраної скриньки полуниці становитиме від £0.80 до £1.50–2.00. Фермер, продавши цей ящик по £5 - £6, заробляє гроші. Однак якщо ви будете збирати цей ящик протягом усієї години, тоді, продавши його, фермер повинен буде заплатити вам £10,42 (за законом) і при цьому він не покриє витрати на вирощування полуниць і нічого не запрацює, тобто, фактично, він заплатить вам з своєї власної кишені. Тому працівник повинен зібрати за годину норму на £10,42, заробити при цьому гроші для себе та для фермера. Інакше ваша робота на фермі може закінчитися через два тижні тренувального періоду.

Протягом перших двох тижнів перебування на фермі всім працівникам буде надано випробувальний термін – час для тренування, під час якого ви повинні довести свою здатність до виконання того чи іншого виду роботи. Це означає довести не тільки фізичну здатність до роботи, а й дотримуватися необхідних суворих стандартів збору врожаю та розуміти те, що ви робите. Ви повинні чітко засвоїти всі стандарти, правила збору, що пояснюються, і виконувати їх. Будь ласка, не втрачайте жодного дня цього терміну, намагайтеся якнайшвидше пристосуватися до роботи, сконцентруйтеся на ній.

Робота в полі не повинна сприйматися як цікава подорож до Великобританії під час канікул. Це серйозний робочий досвід. Доведіть, що працівники з України - найкращі, тоді Seasonal Workers Scheme буде існувати, і ви зможете їздити до Великобританії ще багато разів.

Якщо на фермі вся робота оплачується погодинно, від вас чекатимуть виконання норми і швидкої роботи. Ви повинні розуміти і приймати робочу етику ферми, де у вас розміщення на роботу. Не можна повільно працювати при погодинній оплаті, вас можуть вигнати з ферми, якщо помітять, що ви сидите без роботи, спите, багато розмовляєте, зосереджені у смартфоні, палите, якщо ви лінуєтеся добре і швидко працювати, і т.д. ЦЕ ДУЖЕ СЕРЙОЗНО!
Від працівника чекатимуть, щоб він був у змозі працювати принаймні 39 годин на тиждень. Працівники можуть розраховувати на мінімум у 39 годин на тиждень, але якщо є проблеми з годинами через погану погоду, брак замовлень або проблеми з врожаєм, то вам буде надано мінімум 20 годин на тиждень впродовж 4 тижнів.

Понаднормові (overtіme) нараховуються наступними двома способами: 1) якщо працівник працює більше ніж 8 годин на день, то за 9-у, 10-у і т.д. годину роботи йому платять півтори ставки; 2) працівник працює в тиждень більше ніж 39 годин і за 40-й, 41-й, 42-й і т.д. понаднормовий час він отримує 1.25-1.5 ставки. Понаднормові виплачуються, якщо працівник працює в неділю і під час громадських свят.
Розрахункові листи
Працівник отримуватиме розрахунковий лист щотижня, який повинен точно відображати, як ваша заробітна плата була нарахована, тобто кількість зібраних кілограмів продукції, відпрацьовані години в той чи інший день, вид роботи, наприклад, збір полуниці, малини, прорив бур'яна і т.п. У листі повинні бути точно вказані відрахування за проживання, які фермер регулярно вираховуватиме із зарплати. Зберігайте розрахункові листи, це дуже важливий документ, особливо, якщо вам знадобиться довести свою правоту при помилках/невірному нарахуванні або при скаргах. Скарги без копій розрахункових листів не прийматимуться.
Holiday Pay
Пропрацювавши 10 тижнів і 3 дні на одній фермі, працівник повинен отримати від фермера Holіday Pay (відпускні). Гроші виплачуються разом з останньою заробітною платою тільки в разі, якщо працівник буде працювати у фермера повний термін, зазначений в контракті.

Прибутковий податок і внески до фонду національного страхування Великобританії

Всі працівники (в тому числі і британські), які працюють в сільському господарстві, мають податкові пільги. Прибутковий податок - Income Tax (Payee Tax) - в розмірі 22% від тижневої заробітної плати стягується тоді, коли сума загального заробітку буде перевищувати £12500. Ця сума змінюється після 6 квітня кожного року в бік збільшення. Стягування податку регулюється НЕ фермою, а Британською податковою, яка з'єднана з фермерською бухгалтерією он-лайн. І часто буває так, що працівники сплачують Payee Tax (прибутковий податок) навіть з перших зарплат. Після закінчення роботи на фермі для поверннення податку потрібно пройти по посиланню для заповнення форми Р85 on-line (https://www.gov.uk/government/publications/income-tax-leaving-the-uk-getting-your-tax-right-p85). При заповненні обрати "Claim by post", заповнити форму on-line, роздрукувати і відправити її до британської податкової (адреса буде вказана на екрані по заповненню, і Вам протягом приблизно 6 тижнів повернеться цей податок чеком на адресу в Уркаїні. Але такий чек не можна буде перевести в готівку в Уркаїні. Можна буде зв'язатися з OnePay, яка може допомогти з цим, зарахувавши гроші від повернення податку на вашу картку OnePay, які ви зможете потім перевести на свій рахунок в Україні. Інструкція щодо повернення податків від Concordia
Деякі фермери допоможуть Вам відшкодувати суму всіх податків, які ви заплатили. А також ви можете зробити запит в британську податкову для того, щоб повернути суму податків, які ви заплатили, як зазначено вище. Але Ви завжди матимете змогу повернути податки через спеціалізовані компанії, наприклад RT Tax: www.rttax.com/cspa
National Insurance - це внески до фонду соціального страхування Великобританії, які складають 12% від суми кожної тижневої зарплати, що перевищує £166. Тобто, якщо Ви отрмали за тиждень, наприклад, £350, то сума NI подадку нараховуватиметься наступним чином: 350-166=184, і з цієї різниці вже вираховуватиметься 12%, тобто сума податку складе £22.

Сезони роботи
1. Полуниця / малина. Сезон: квітень - жовтень. Оплата: в основному відрядна (чим більше зібрав, тим більше заробив).
2. Спорудження туннелей і (поліетиленових теплиць), де вирощується полуниця. Сезон: протягом усього року. Оплата - погодинна.
3. Овочі/Салати. Сезон: квітень/травень - жовтень, листопад. Оплата погодинна і відрядна.
4. Томати. Сезон: квітень - листопад. Оплата - як на салатних фермах.
5. Квіти. Сезон: квітень - вересень/жовтень. Оплата - як на салатних фермах.
6. Хміль/Яблука. Сезон: кінець серпня, вересень - жовтень. Оплата - як на салатних фермах.
7. Картопля. Сезон: вересень - жовтень. Оплата, в основному, погодинна.

Налаштуйте себе на реалістичні заробітки з самого початку перебування у Великобританії. Тоді воно дійсно сподобається!
Намагайтеся якомога швидше пристосуватися до роботи, сконцентруйтеся на ній, зрозумійте швидше, що ніхто за вас не зробить вашу роботу.
Якщо робота буде сприйматися працівниками як спорт, як змагання з колегами поруч, то це дуже допоможе їм витримувати важку роботу і скоріше звикнути працювати швидко, що безпосередньо відобразиться на заробітках. Можна уявляти собі, що замість полуниці ви збираєте фунти стерлінгів :) Така установка допоможе правильно розуміти сенс перебування на фермі у Великобританії.

Інформація про страховку під час перебування у Великобританії
Детальна інформація про Вашу страховку знаходиться у Вашому акаунті на нашому сайті: https://www.cspa.com.ua/uk/account.php?farminfo

Всі працівники, які виїжджають на сезонну роботу до Великобританії за схемою Seasonal Workers Scheme, отримують страховку від Concordia, вартість якої безкоштовна для працівника.
Вам може бути надана термінова швидка допомога безкоштовно, поки Ви працюєте на фермі по Concordia. Наполегливо рекомендується зробити щеплення від правця перед відльотом, якщо Ви робили це більш ніж 10 років тому.
Рекомендується перед від'їздом до Великобританії відвідати дантиста для лікування зубів, так як це буде коштувати дуже дорого.
Concordia не несе відповідальності за нещасні випадки під час роботи працівника на фермі. Всі такі випадки покриваються страховкою Concordia і страховкою фермера. Concordia також не несе ніякої відповідальності за збереження особистих речей працівників. Рекомендується не забувати закривати на ключ своє житло на фермі.

Що брати із собою до Великобританії (на ферму)
Перед прибуттям до Великобританії

Дуже важливо перед прибуттям до Великобританії вивчити всю інформацію, яку Вам вислали щодо Вашого місця роботи. Інформація про ферму, яку Ви отримали, знаходиться у Вашому акаунті за цим посиланням.
Після прибуття до Великобританії Ви повинні виконувати ті інструкції, які ви отримали в інформ-листі про ферму; якщо Ви прибули не в зазначений час, то фермер не повинен забирати Вас з місця прибуття. У цьому випадку Ви повинні бути впевнені, що у Вас є достатня сума грошей для того, щоб переночувати в готелі або для проїзду до ферми.
Отже, з собою працівник повинен обов'язково взяти:

1. Закордонний паспорт з робочою візою Tier 5 - SEASONAL WORKER, авіаквиток
2. Роздрукований договір з фермою та роздруковану Інформацію про ферму, в якій міститься адреса ферми та інструкції як туди добиратися (посилання на документи в Акаунті)
3. Роздруковані документи по медичній страховці (інформація в Акаунті)
4. Роздрукований Key Worker Certificate (посилання в Акаунті)
5. Роздрукований Concordia Welcome Letter (посилання в Акаунті)
6. Вашу підписану медчину декларацію (посилання в Акаунті)
7. Роздрукований договір з Агентом (CSPA) (посилання в Акаунті)
8. Працівники повинні взяти з собою грошей від £150 - £200 в залежності від локації, куди будуть добиратися. Якщо ж ферма розташована в Шотландії, тоді їм доведеться взяти більше грошей (наприклад, £200). В залежності від періоду оплати праці (щотижнево, кожні два тижні, кожен місяць) потрібно взяти більше грошей, якщо період оплаті раз на місяць. Бажано, щоб працівники вже везли із собою англійські фунти (купляйте в Україні саме англійські, НЕ шотландські), тому що обмін фунтів у Великобританії дуже дорогий.
9. Спальний мішок або теплу ковдру, резинові чоботи, водонепроникну куртку та штани.
10. Якщо Ви працювали на фермах в минулі сезони Великій Британії по цій програмі, і у вас є податкова форма P45, також візміть її з собою. Якщо Ви не знаєте що це, або у вас її немає, НЕ ТРЕБА нас запитувати, де її взяти, і що це таке.

Робочий одяг
Візьміть із собою більше робочого одягу, який має бути на всі випадки життя: на вологу, жарку, холодну погоду. Перш за все - це гумові чоботи, які працівник повинен взяти в будь-якому випадку. А також теплий светр, капелюх (наприклад, в'язаний) і кепка (для роботи влітку на полях).
Візьміть із собою гумові рукавички (садівничі, кольорові) особливо для тих працівників, хто їде на полуничні ферми (посадка полуниці), квіткові, салатні, бобові ферми, на картоплю, в ПАКХАУЗ - пакувальні цеху (для будь-якого виду продукції). Візьміть кілька пар рукавичок.
Візьміть тряпчані рукавички: особливо для хлопчиків, хто їде в ранні місяці на полуничні ферми. Там вони, в основному, будуть займатися установкою тунелів (поліетиленових теплиць) і їм дуже знадобляться тряпчані рукавички та широкий скотч для того, щоб обмотати руки, тому що при натягуванні мотузок для закріплення теплиць можуть порватися рукавички, і поранитися(порізатися) руки. Також тряпчані рукавички потрібні для хлопчиків, хто їде на салатні ферми, картопляні і т.п. Вони в будь-якому випадку знадобляться.
Візьміть із собою 2 пари робочих штанів. Наприклад, працюючи в полі, ми може намокнути через раптовий дощ. Потім, після дощу, працівників знову можуть попросити вийти на поле, і в цьому випадку друга пара штанів можже дуже допомогти.
Візьміть із собою сорочки з довгими рукавами, кепку, футболки (для спекотної погоди), робочі шорти (для роботи в теплицях влітку), шкарпетки. Візьміть із собою теплі шкарпетки, особливо, якщо працівники будуть працювати в ранні або пізні місяці року. Також вам необхідно взяти робочі кросівки.
Потрібно взяти водонепроникну куртку і штани для роботи в полі. Водонепроникні куртку і штани можна придбати в місцевих магазинах в Англії (£8-10) в разі, якщо працівники не зможуть знайти їх в Україні. Дуже ймовірно, що такий одяг можуть видавати на фермі під заставу (застава повертається, якщо в кінці робочого періоду працівник повертає куртку і штани в нормальному стані), але про всяк випадок візьміть із собою на перших порах щось, що ви зможете використовувати в разі дощу.
Дуже важливо взяти із собою необхідні ліки на всі випадки життя: таблетки від отруєння, лейкопластир на випадок порізів, бинт, вату, перекис водню, йод, загоюючі мазі, мазі від розтягнень м'язів, для спини і т.д.
Працівники повинні обов'язково взяти із собою або спальний мішок (краще), або теплу ковдру. Це обов'язково.
Працівники, які їдуть на салатні ферми, можуть взяти із собою спецпояс (борцівський) для спини. Він дуже там знадобиться.
Їжа
Не рекомендується набирати із собою багато їжі: сала, м'яса і т.п. на весь час перебування, так як вам доведеться ще добиратися самостійно до вашої ферми з дуже важкими сумками, і, особливо, якщо ви будете летіти літаком, тому що зазвичай обмеження перевезення багажу на переліт становить близько 21 кг.
Візьміть з собою консерви на перший час, копченої ковбаси.
Відліт з України та прибуття на ферму
Подорож літаком

Працівники відбувають з міжнародного аеропорту «Бориспіль». Дістатися туди можна без проблем з Південного залізничного вокзалу на маршрутках і автобусом, які відходять кожні півгодини.
В аеропорту потрібно знайти табло з номерами рейсу і простежити час реєстрації на Лондонський рейс.
Потім потрібно пройти в реєстраційний відділ, встати в чергу напроти табло з Лондонським рейсом і подати свій квиток, паспорт і сумки (на спецвеси) для реєстрації. Вага сумки не повинна перевищувати 20-23 кг, інакше доведеться залишати речі в аеропорту або доплачувати за кожен кілограм чималі гроші.
Після посадки в Лондоні працівники проходять імміграційний та паспортний контроль.
Ось документи, які вам потрібні для проходження цього контролю:

- паспорт з візою
- інформація про ферму та контракт з Фермою
- роздруковані документи щодо медичної страховки Concordia (є в CSPA акаунті працівника)


Вам будуть задавати питання імміграційні офіцери англійською мовою, наприклад, яка мета вашої подорожі до Великобританії (відповідь: seasonal agricultural work on the farm). На кордоні можуть також задавати питання, коли працівник повинен повернутися в Україну, тощо. Питання можуть бути також про те, який врожай їде працівник збирати, як довго він буде перебувати в Великобританії, на яку ферму їде. Вся ця інформація міститься в інформації про ферму працівника (яку треба роздрукувати у своєму Акаунті CSPA і взяти із собою), і відповідати потрібно строго по інформції про Ферму. Якщо працівник не зможе чітко відповісти на питання, його можуть повернути з кордону і не пустити в країну. Таких випадків у нас не було, але ми завжди попереджаємо про це працівників.
Потім працівники повинні забрати свій багаж. Номер транспортера, на якому знаходиться Ваш багаж, можна побачити на екрані, що відображає рейси і номера транспортерів. При виході з аеропорту є залізничні і автобусний каси, в яких можна придбати необхідні квитки в потрібних напрямках.

Автобуси розташовуються прямо навпроти входу в аеропорт. Користуючись потягом з аеропорту, працівники повинні враховувати, що їм доведеться, можливо, спочатку їхати в Лондон та/або використовувати метро, для того, щоб дістатися до потрібного залізничного вокзалу і звідти вже до потрібного напрямку.
Після прибуття в Лондон на автостанцію 'Vicroria Green Line' працівникам потрібно перейти на автовокзал «Victoria Coach Station». Звідти автобуси йдуть у всіх напрямках Великобританії і вартість квитка дешевше, ніж автобус з аеропорту або потягом. Для того, щоб купити квиток, можна використовувати фразу: We need tickets to this place - і вказуєте місто в інформації про ферму, куди вам потрібно поїхати.
Як тільки працівники купили квитки на автобус/потяг, вони повинні негайно передзвонити фермерові і повідомити про свій час прибуття в місто, яке зазначене у квитку.
Ось приблизна мова працівника, коли він дзвонить фермерові: 'Good afternoon/evening, Mr. David, we are students from Ukraine: (Ivanov Petro, Sydorova Mariya). We are at Victoria coach station. We have bought tickets to ... and our arrival time there will be .... Could You, please, collect us then? Thank you! Bye'.
Деяких працівників зустрінуть прямо на автовокзалі в тому місті, куди ви приїдете з Лондона, або дадуть подальші інструкції, як дістатися до ферми. Працівники повинні бути готовими використовувати таксі. Якщо розбити суму таксі на 4-5 працівників (в Англії можна замовити мікроавтобус як таксі), то вийде набагато простіше і дешевше.
При купівлі квитка ви можете запитати платформу, від якої відбуває ваш автобус і потім чекати його навпроти платформи. Не кидайте речі без нагляду, тому що їх можуть вкрасти.

Перебування на фермі у Великобританії
Початок роботи на фермі
Як тільки вам забронювали квитки до Великобританії, ми одразу попереджаємо вашого фермера про дату і час вашого прибуття на ферму. Після прибуття до Великобританії ми радимо подзвонити вашому фермерові, щоб нагадати про час вашого прибуття. Якщо фермер попросив вас приїхати в певні години, не розраховуйте, що він зможе вас забрати, якщо ви приїдете пізніше. Також ми переконливо просимо всіх працівників відразу після прибуття на ферму передзвонити своїм рідним, щоб повідомити їх, що ви дісталися і з вами все гаразд.
Ви повинні вести себе ввічливо, люб'язно по відношенню до свого фермера і інших працівників на фермі. За кордоном традиції і манери можуть бути зовсім іншими, ніж ті, до яких ви звикли в Україні.
На кожній фермі існують свої правила, яких Ви повинні дотримуватися, вони можуть відрізнятися від правил тих ферм, на яких Ви працювали раніше. Якщо Ви будете порушувати встановлені правила, то фермер може зробити проти Вас виховні дії, яким передує спочатку попередження. Якщо Ви будете продовжувати непристойно поводитися, то Вам можуть відмовити в роботі і звільнити вас з ферми. Ви маєте розуміти, що Вашим безпосереднім роботодавцем є Ферма, а не Concordia чи Агент. Це дуже важливо!
Житло на фермі

Детальна інформація про житло на фермі надана в інформацїї про ферму у Вашому аккаунті та інформаційному листі (в особистому кабінеті -Акаунті працівника). Житло на різних фермах різне, але воно відповідає певним стандартам. Деякі ферми включають у вартість проживання додаткові витрати (газ, наприклад), а деякі ферми виписують окремі рахунки за це. Плата за проживання на різних фермах може бути різною - від £ 40 до £ 53 на тиждень (в залежності від якості умов).
Працівники будуть жити в караванах (мобільних будиночках):

або в спеціально побудованих для цього приміщеннях:

Туалети, душ, кухня можуть бути розташовані або в самому каравані:

або можуть знаходитися неподалік.

На різних фермах умови проживання будуть відрізнятися, але всі працівники матимуть необхідні умови для життя: душ, газ, світло. Не сподівайтеся побачити на фермах номера 'ЛЮКС'! Можливо, ви будете жити разом зі працівниками інших національностей однієї статі, це повинно сприйматися як належне. Якщо працівник приїхав разом зі своєю парою, то в такому випадку може бути організовано проживання разом. Всі необхідні речі для приготування їжі, ймовірно, вже є на фермі.
Ви повинні прибирати своє житло, і зберігати в чистоті. Інакше з вас будуть вираховувати штрафи, які потім підуть на зарплату прибиральниці.
Будь ласка, зберігайте швидкопсувні продукти в холодильнику (масло, молоко, м'ясо, риба). Кладіть інші продукти в кухонні шухлядки.

Приготування їжі
Продукти харчування працівники повинні купувати самі за власні кошти в супермаркетах, в які фермер повинен організувати поїздку щотижня. В середньому на харчування однієї людини йде від £15 до £30 на тиждень. Це в тому випадку, коли ви відмовляєтеся від придбання цигарок, горілки або пива в великих кількостях. Алкогольні напої і цигарки дуже дорогі у Великобританії.
Не треба сильно економити на їжі. За £30 ви зможете нормально і повноцінно харчуватися, щодня їсти картоплю, м'ясо, пити молоко. Добре харчуватися потрібно для того, щоб були сили добре працювати. Були такі працівники, які харчувалися одними макаронами або сникерсамі і запивали кока-колою, і потім виявлялися проблеми зі шлунком через 2 місяці такого харчування. Не економте на їжі, проте і витрачати занадто теж не потрібно Ще раз повторюємо: досить витратити до £30 щотижня.
Ви будете готувати собі самі. Не лінуйтеся і готуйте собі все самі: і супи, і м'ясо, і т.д.

Хвороба. Вихідні
Якщо працівник погано себе почуває (захворів) і не здатний вийти на роботу, він ПОВИНЕН попередити фермера/менеджера/супервайзора заздалегідь.
Під час роботи на фермі у працівників, звичайно, будуть вихідні. Залежно від ферми, вони можуть бути раз в тиждень (субота або неділя), але може бути і так, що вихідних не буде зовсім декілька тижнів під час дуже високого сезону збору врожаю. Працівники працюватимуть і в суботу, і в неділю, але меншу кількість годин (4-5). У Великобританії погодні умови такі, що в тиждень мінімум один день йде дощ. Слід враховувати, що під час сильних дощів працівники, можливо, не будуть працювати, і платити їм за простій не будуть. Тому можна використовувати дощові дні як вихідні для власного відпочинку. Для фермера дуже важливо зібрати свій урожай по можливості швидше, і він не може іноді дозволити собі робити вихідні відразу для всіх робітників. В такому випадку буде організована черга, згідно з якою працівник зможе отримати вихідний, записавшись заздалегідь. Під час спаду роботи (в середині серпня або в кінці осені) у працівників буде можливість помандрувати, відпочити і т. д. Тому не втрачайте жодного дня, коли є робота!
Якщо праціник буде брати багато вихідних у звязку із хворобами, його можуть попросити повернутися домому пролікуватися. Але після цього не буде гарантії, що ферма буде знову чекати такого робітника працювати далі.
Дівчата
Дівчата, які приїжджають на практику до Великобританії, повинні розраховувати на те, що вони будуть працювати на рівні з хлопцями, тому вони повинні підготуватися до такої зміни. Багато з менеджерів або супервайзерів на фермі є особами жіночої статі, і ви повинні поважати їх на рівні з чоловіками. Для жінки в Великобританії є нормальним виходити суспільство самостійно, зустрічатися з іншими жінками або чоловіками. Дискримінація за статевою або расовою ознакою у Великобританії є незаконною.
Правила безбеки та гігієни - Health and Safety

Техніка безпеки і охорони праці
Працюючи на фермі, ви повинні виконувати положення про техніку безпеки та охорони праці - Health and Safety. Це положення захищає працівника від нещасних випадків на виробництві, але й вимагає від нього дотримання СУВОРИХ правил гігієни і безпеки. Роботодавець несе відповідальність про надання безпеки своїм працівникам при виконанні робіт. Фермер зобов'язаний забезпечити інструктаж працівників з техніки безпеки при виконанні робіт.
Завжди будьте обачні, якщо на фермі використовується трактори та інша техніка! Ніколи не можна бути впевненим, що водій вас бачить!
Суворо виконуйте наступні правила:
• Ніколи не чіпайте будь-які газові апарати та в разі пошкодження їх повідомте фермера негайно.
• Ніколи не витягуйте батарейки з приладів пожежної тривоги, так як це може стати загрозою Вашому життю і життю оточуючих.
• Ніколи не чіпайте електропроводку, коли стикаєтесь з водою, особливо в душі, або коли включена пральна машина.
• Ніколи не виносьте пожежні покривала з житла або кухонних територій, так як вони можуть терміново комусь знадобитися під час можливої пожежі. А також не дозволяється приносити додаткові обігрівачі в кімнати без дозволу на це фермера. Електричні обігрівачі витрачають багато електроенергії, що може стати причиною пожежі або несправності електросистеми взагалі.
• Пам'ятайте, якщо ви купуєте не нові електрообігрівачі, то Ви повинні їх перевірити на придатність. Непридатні обігрівачі - це головна причина пожежі.
• Ніколи не блокуйте аварійні виходи з приміщення.
• Будьте впевнені, що знаєте, куди звернутися у разі надзвичайних подій!
ВИ ЗОБОВ'ЯЗАНІ ВИКОНУВАТИ ПРАВИЛА ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ В ПРОЦЕСІ РОБОТИ. НІКОЛИ НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ ТЕХНІКУ, ЯКА ЗНАХОДИТЬСЯ НА ФЕРМІ, БЕЗ ДОЗВОЛУ РОБОТОДАВЦЯ, А ТАКОЖ ЗА ВІДСУТНОСТІ ВОДІЙСЬКОГО ПОСВІДЧЕННЯ.
Пам'ятайте золоте правило: НЕ ДОЗВОЛЕНО - не чіпати! Особливо це стосується техніки! Ви не маєте права водити трактор або машину на фермі, якщо вас не призначили на цю роботу і не провели відповідний інструктаж та тест з водіння. Якщо вас помітять, що ви сіли за кермо і проїхалися (нехай навіть жартома), вас негайно відправлять додому!
Поля, на яких не збирали врожай багато днів, можуть обприскуватися хімікатами - не їжте фрукти та овочі з полів!
Супермаркети (такі як TESCO, SAFEWAY, ASDA, WAITROSE, SOMERFIELD і ін.) - великі компанії, які купують вирощену продукцію у фермерів, встановлюють свої суворі стандарти якості продукції, розмірів ягід або овочів, їх кольору, а також вимоги до одягу збирачів фруктів, до їх, наприклад, стрижених нігтів, і т.д.
Супермаркети встановлюють і ціни на продукцію, яку купують, і, природно, ця ціна відображається і на розцінках за відрядну оплату вашої роботи.
Дотримання всіх цих стандартів і розуміння того, що все диктує ринок, входить в обов'язки працівника!

Гігієна
Продукцію не миють дуже часто перед відправкою до супермаркету, і багато англійців часто не миють овочі і фрукти перед їжею. Тому від працівників вимагають дотримання суворих правил гігієни!
Всі працівники, які працюють на фермі, повинні мити руки перед виходом на поле, після їжі, після паління, після відвідування туалету.
Перед тим, як піти в туалет, ви повинні:
1. Залишити на полі всі ножі, пояси, сумки, рукавички.
2. Після використання туалету порібно вимити руки спочатку милом, потім спеціальною дезінфекційної рідиною (знайдете ззовні або всередині туалету).
Дівчатам потрібно обов'язково підбирати волосся і НЕ ОДЯГАТИ на вуха золоті прикраси і ланцюжки, бо якщо волосся або прикраси виявлять в зібраних фруктах або овочах, фермеру повернуть все замовлення або накладуть великий штраф, і він може навіть втратити свій контракт з супермаркетами!
Якщо у вас інфекційна хвороба (дифтерія, дизентерія, гепатит і т.п.), ви не маєте права працювати на полі і повинні негайно про це повідомити менеджера ферми або супервайзера.
До або під час роботи ви повинні доповідати вашому супервайзеру про будь-які порізи або поранення, тому що краплі крові можуть потрапити на продукцію, і все замовлення можуть повернути.
При порізах (якщо вони незначні) або при виникненні дрібних ран на пальцях, Вам видадуть блакитний пластир, який потім ви повинні будете повернути супервайзеру. Втрачений пластир може обернутися проблемою як для вас, так і для фермера (якщо пластир потрапив у зібрані фрукти або овочі). За втрачений пластир можуть і оштрафувати!
Палити, їсти і пити воду ви можете тільки ЗА МЕЖАМИ поля і в позначених місцях. Не можна розкидати сміття по полю, не можна курити і кидати недопалки в салат або полуницю. За порушення цих правил можуть вигнати з ферми або оштрафувати!
Ви повинні будете підписати документ про те, що ви ознайомлені з правилами техніки безпеки і охорони праці, і що ви будете дотримуватися необхідних стандартів і правил гігієни.
Вільний час та культурний обмін
Це один з найбільш важливих пунктів. Кожен хоче отримати задоволення від перебування у Великобританії, але, на жаль, більшість пригод трапляється у вільний від роботи час. Тому ми повинні дати вам деякі поради і деяку інформацію про закони у Великобританії. Зверніть особливу увагу на ці зауваження нижче, так як кожен рік декілька працівників отримують серйозні поранення, кілька років тому двоє працівників загинули внаслідок нещасних випадків, яких могло й не бути. Використовуйте цей час з користю. Замість вживання алкоголю, вчіть краще англійську мову! Якщо ви приїхали до Великобританії, не знаючи мови, у вас буде добра нагода вивичити англійську. Основним критерієм участі в подібних інших програмах - це знання англійської мови. Поки ви у Великобританії - спілкуйтеся з англійцями!
Повернення в Україну
Залишатися нелегально у Великобританії після закінчення терміну візи категорично заборонено! Які можуть бути права у нелегала, або яке може бути в нього майбутнє? Якщо людина важко захворіла, кому вона буде потрібна в чужій країні? Дана програма відкрилася тільки на тій підставі, що вона неімміграційна, і всі працівники після програми повертаються додому. Потрібно розуміти, що порушуючи закон Великобританії і візовий режим, ви робите неможливими ваші наступні поїздки в цю країну та інші країни ЄС. Дана програма передбачає собою можливість брати участь в ній кілька разів, і немає ніякого сенсу щось порушувати, щоб згодом не скористатися цим правом повторної участі в програмі.