Про програму
Загальна інформація про програму
Схема сезонних працівників сільського господарства Великої Британії (SAWS) розроблена британським Міністерством внутрішніх справ (Home Offіce) у 1946 році. Для України вона перестала діяти з 2008 року, але продовжувала своє існування тільки для аплікантів з Ромунії та Болгарії до кінця 2013 року. Починаючи з 2014 ця Програма була зовсім закрита у звязку з тим, що нові країни, які увійшли до склду ЄС (а саме Ромунія та Болгарія) отримали право працювати у Великобританії вільно без будь-яких програм та дозвільних документів.
Але Велика Британія виходе зі складу ЄС у 2019 році, і британським урядом було прийняте рішення про поновлення цієї програми для студентів з країн, які не входять до ЄС.
Програма розрахована для допомоги британським фермерам в пік сезону збору врожаю і покриття дефіциту робочої сили, яка залучається з країн Східної Європи, що не входять в Європейську Економічну Зону. Схема розрахована на студентів аграрних та інших вищих навчальних закладів денної форми навчання, які бажають поїхати до Великобританії, ознайомитися з її культурою, поліпшити знання англійської мови і в процесі заробити гроші. Під час цієї практики можна познайомитися зі студентами інших національностей, подорожувати, відвідати визначні музеї та пам'ятні місця.
Нашим студентам платять британський національний погодинний мінімум, який встановлюється урядом щороку для громадян Великобританії, зайнятих у сільському господарстві.
Для успішної роботи програми британський Home Offіce призначив спеціальні організації для її адміністрування, які називаються Операторами схеми.
Оператори розміщують студентів на безліч різних фруктових, овочевих, томатних або квіткових фермах по всьому Сполученому Королівству, починаючи від Англії і закінчуючи Шотландією і Північною Ірландією.
До операторів програми відносяться такі організації як Concordia, які існуть вже десятки років. Вони працюють з багатьма університетами в різних країнах, а також зі своїми Агентами, які набирають студентів у багатьох університетах.
Роль операторів в процесі адміністрування полягає в тому, щоб контролювати надання фермерами відповідного нормам житла, заробітної плати, дотримання правил техніки безпеки і охорони праці. Оператори дають детальну інформацію про ферму проходження практики, про типи та умови праці, житла; про те, що необхідно взяти із собою, інформацію про права студентів згідно британського законодавства, інформацію про обов'язки студентів під час роботи на фермах.
Concordia і декілька разів за сезон відвідують кожну законтрактовану ферму і перевіряють всі вищевказані умови, вислуховують і вирішують проблеми студентів або фермерів, усувають конфлікти, допомагають вирішити важкі ситуації. Ваше оформлення на програму відбуватиметься за допомогою Concordia.
Критерії участі в програмі
Вікові обмеження
В програмі можуть брати участь ті студенти, яким на момент оформлення на візу до Великої Британії виповнилося вісімнадцять років. Оператори будуть автоматично виключати з програми заяви студентів молодшого віку. Участь у програмі SAWS передбачає довготривале перебування поза рідним домом, а також важку фізичну працю. Відповідно, студент повинен точно обдумати, чи підходить йому важка фізична праця за кордоном. Зазначаємо, що в цій програмі можуть брати участь і випускники, але якщо у вас до цього був успішний досвід практики за кордоном.
Англійська мова
Знання англійської мови на базовому розмовному рівні є дуже бажаними для проходження практики у Великій Британії. Однак ніяких тестів ніде проходити не потрібно, точно так само, як і не треба проходити будь-які інтерв'ю англійською мовою в консульстві Великої Британії. Але базові знання мови повинно бути в інтересах студентів, так як вони будуть спілкуватися з фермером/супервайзером.
Наполегливо рекомендуємо студентам підтягнути знання англійської мови під час оформлення, в тому числі і за допомогою спеціалізованих курсів у вашому університеті.

Стан здоров'я
Під час відбору буде надаватися перевага студентам з відповідною фізичною формою та міцним здоров'ям. Інколи робота може здаватися дуже важкою навіть для звичних до фізичної праці студентів. Ця практика є серйозним робочим досвідом, а не дешевою туристичною подорожжю до Великобританії. Якщо ви не здатні витримати важку працю в несприятливих погодних умовах, багато годин і протягом декількох тижнів поспіль, то це може призвести до того, що фермер може перервати контракт з вами і ви змушені будете повернутися додому через 2-3 тижні перебування на фермі.
Якщо студент серйозно хворий (епілепсія, інфекційні хвороби та ін.), то не слід подавати заявки на участь у даній програмі. В разі якщо дівчинка, подавши заявку, вагітна на момент отримання робочої картки, вона повинна негайно повернути її своєму Агентові. Якщо вагітна студентка потрапляє до Великої Британії, її негайно відправлять до дому.

Остаточне рішення про участь у програмі
Остаточне рішення про участь у програмі приймають Оператори відповідно до власних критеріїв і правил. Пам'ятайте! Університет формує списки рекомендованих студентів, тоді як остаточний відбір здійснюється у Великій Британії, а не в Україні.

Візові правила
Дозвіл на роботу у Великобританії
Схема SAWS працює за допомогою системи дозволів на роботу у Великобританії. Максимальний період перебування в країні за схемою SAWS - не більше 6-ти місяців. Студенти можуть приїхати до країни в будь-який час року і проходити практику на фермах. Однак виїзди формуються по сезонах тієї чи іншої ферми. Спонсорьский Сертифікат Оператора надає право студенту проходити практику тільки в тому господарстві, яке зазначено в робочому дозволі і тільки в ті терміни, які позначені в даному дозволі. Це НЕ загальний дозвіл на роботу, яке надасть можливість працювати будь-де в іншому місці (ресторан, готель). Не можна працювати також і на іншій фермі, якщо вам не буде дозволено це Оператором програми (Concordia). Якщо будуть виявлені порушення вищевказаних правил, студентів негайно буде депортовано з країни.
Спонсорьский Сертифікат Оператора - це дуже важливий документ. НЕ ВТРАЧАЙТЕ ЙОГО. Він не може бути дійсним для іншої особи.
Термін дозволу на роботу може бути від 3 до 6 місяців. Більшість розміщень звичайно надається складає 6 місяців.

Візовий режим і термін перебування у Великобританії
Дати віз для студентів SAWS збігаються з датами в дозволі на роботу.
Ні Оператори, ні Агент або Ваш навчальний заклад, не несе відповідальності в разі відмови студенту у видачі візи Британським консульством в Києві.
Студент не має права залишатися у Великобританії на більший термін, ніж той, який зазначений в його візі. Тих, хто нелегально перебуває у Великобританії, чекає депортація з країни.
Візу сезонного робітника, неможливо продовжити. НЕМОЖЛИВО змінити також тип візи.
Оплата праці
Погодинна оплата
Згідно чинного законодавства Великобританії погодинна оплата представлена за цим посиланням https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/695810/The_minimum_wage_in_2018_-_LPC_analysis.pdf. Цей мінімум отримуватимуть всі студенти, що працюють у Великобританії за схемою SAWS. Більшість ферм платять 7,83 фунта на годину всім студентам, віком 18-20 років включно.
Якщо на фермі вся робота оплачується погодинно, від вас чекатимуть виконання норми і швидкої роботи. Ви повинні розуміти і приймати робочу етику ферми, де у вас розміщення на практику. Не можна повільно працювати при погодинній оплаті, вас можуть вигнати з ферми, якщо помітять, що ви сидите без роботи, спите, багато розмовляєте, зосереджені у смартфоні, палите, якщо ви лінуєтеся добре і швидко працювати, і т.д. ЦЕ ДУЖЕ СЕРЙОЗНО!
Від студента чекатимуть, щоб він був у змозі працювати принаймні 39 годин на тиждень.
Якщо студент буде працювати понад норму або за відрядну оплату, він зможе заробити набагато більше. Понаднормові (overtіme) нараховуються наступними двома способами: 1) якщо студент працює більше ніж 8 годин на день, то за 9-у, 10-у і т.д. годину роботи йому платять півтори ставки; 2) студент працює в тиждень більше ніж 39 годин і за 40-й, 41-й, 42-й і т.д. понаднормовий час він отримує півтори ставки. Понаднормові виплачуються, якщо студент працює в неділю і під час громадських свят.
На багатьох фермах існує система відрядної оплати праці (pіecework), при якій фермери не платять понаднормових.
Відрядна оплата
Відрядна робота - це коли вам будуть платити за зібрану кількість врожаю. Така система оплати існує на багатьох фермах Великобританії. Як ми говорили раніше, при відрядній оплаті можна заробити набагато більше. Швидкі пікери заробляють від 10 фунтів на годину, але не треба одразу брати калькулятор в руки і рахувати потенційну суму заробітків, це буде не корректно. Спочатку ви, можливо, будете працювати повільно, але з тим, як ваші м'язи будуть пристосовуватися до роботи (що може зайняти від двох тижнів до одного місяця в залежності від фізичної форми студента), ви зможете працювати швидше і при цьому заробляти набагато більше.
Ця практика не повинна сприйматися як цікава подорож до Великобританії під час канікул. Це серйозний робочий досвід. Доведіть, що студенти з України - найкращі, тоді схема SAWS буде існувати і ви зможете їздити до Великобританії багато разів.
Розрахункові листи
Студент отримуватиме розрахунковий лист щотижня, який повинен точно відображати, як ваша заробітна плата була нарахована, тобто кількість зібраних кілограмів продукції, відпрацьовані години в той чи інший день, вид роботи, наприклад, збір полуниці, малини, прорив бур'яна і т.п. У листі повинні бути точно вказані відрахування за проживання, які фермер регулярно вираховуватиме із зарплати. Зберігайте розрахункові листи, це дуже важливий документ, особливо якщо вам знадобиться довести свою правоту при помилках/невірному нарахуванні або при скаргах. Скарги без копій розрахункових листів не прийматимуться.
Holiday Pay
Пропрацювавши 10 тижнів і 3 дні на одній фермі, студент повинен отримати від фермера Holіday money (своєрідні відпускні). Гроші виплачуються разом з останньою заробітною платою тільки в разі, якщо студент буде працювати у фермера повний термін, зазначений в робочій картці.

Прибутковий податок і внески до фонду національного страхування Великобританії

Всі студенти (в тому числі і британські), які працюють в сільському господарстві, мають податкові пільги. Прибутковий податок - Income Tax - в розмірі 22-23% від тижневої заробітної плати стягується тільки тоді, коли сума загального заробітку буде перевищувати приблизно £ 11500. Ця сума змінюється після 6 квітня кожного року в бік збільшення. Якщо студент працює на другий фермі після першої, новий фермер повинен взяти до уваги ті гроші, які студент заробив на попередній фермі (ці дані новому фермеру надсилає попередній через Операторів). Існують деякі ферми, на яких заробітки дуже великі, і студенти платять прибутковий податок з першої зарплати. Після робочого періоду фермою буде організовано повернення частини сплаченого податку.
Деякі фермери відшкодовують вам суму всіх податків, які ви заплатили. А також ви можете зробити запит для того, щоб повернути суму податків, які ви заплатили. Але Ви завжди матимете змогу повернути податки через спеціалізовані компанії, наприклад RT Tax: http://www.rttax.com/ru/p154
National Insurance - це внески до фонду соціального страхування Великобританії, які складають 12% від суми кожної тижневої зарплати, що перевищує £157. Тобто, якщо Ви отрмали за тиждень, наприклад, £350, то сума NI подадку нараховуватиметься наступним чином: 350-157=193, і з цієї різниці вже вираховуватиметься 12%, тобто сума податку складе £23.

Сезони практики
1. Полуниця / малина. Сезон: квітень - жовтень. Оплата: в основному відрядна (чим більше зібрав, тим більше заробив).
2. Спорудження туннелей і (поліетиленових теплиць), де вирощується полуниця. Сезон: протягом усього року. Оплата - погодинна.
3. Овочі/Салати. Сезон: квітень/травень - жовтень, листопад. Оплата погодинна і відрядна.
4. Томати. Сезон: квітень - листопад. Оплата - як на салатних фермах.
5. Квіти. Сезон: квітень - вересень/жовтень. Оплата - як на салатних фермах.
6. Хміль/Яблука. Сезон: кінець серпня, вересень - жовтень. Оплата - як на салатних фермах.
7. Картопля. Сезон: вересень - жовтень. Оплата, в основному, погодинна.
8. ПАКХАУЗ (Цехи по упаковці різної продукції). Сезон - практично весь рік. Роботи в основному оплачуються погодинно, проте деякі ПАКХАУЗ використовують відрядну систему оплати праці при упаковці деяких видів продукції, наприклад овочів.


Налаштуйте себе на реалістичні заробітки з самого початку перебування у Великобританії. Тоді воно дійсно сподобається!
Намагайтеся якомога швидше пристосуватися до роботи, сконцентруйтеся на ній, зрозумійте швидше, що ніхто за вас не зробить вашу роботу.
Якщо робота буде сприйматися студентами як спорт, як змагання з колегами поруч, то це дуже допоможе їм витримувати важку роботу, і скоріше звикнути працювати швидко, що безпосередньо відобразиться на заробітках. Можна уявляти собі, що замість полуниці ви збираєте долари або фунти стерлінгів :) Така установка допоможе правильно розуміти сенс перебування на фермі у Великобританії.

Інформація про страховку під час перебування у Великобританії
Детальна інформація про Вашу страховку знаходиться у Вашому акаунті на нашому сайті: https://www.cspa.com.ua/uk/account.php?farminfo

Всі студенти, які виїжджають на практику до Великобританії за схемою SAWS, отримують страховку від Операторів, вартість якої безкоштовна для студента. Агент Операторів видає Вам копію страхового поліса разом з документами на подоож.
Оператори пропонують наступне в страхуванні перебування студента у Великобританії:
- в разі серйозного поранення під час перебування у Великобританії, Вас доставлять додому якомога раніше авіа-перельотом або повітряною швидкою допомогою.
- якщо вищевказане не буде можливо, то одного з батьків доставлять до Великобританії.
- особисте майно вартістю не більше £500 буде застраховано (ліміт покриття однієї речі £150). У разі втрати застрахованого майна потрібно заявити про втрату в поліцію протягом 24 годин.
- втрата готівки/кредитних карток на суму не більше £250.
Страховий поліс не покриває послуги дантиста або окуліста. Деталі з приводу подачі заяв знаходяться в страховому полісі.
Вам може бути надана термінова швидка допомога безкоштовно, поки Ви працюєте на фермі по Concordia.
Рекомендується перед від'їздом до Великобританії відвідати дантиста для лікування зубів, так як це буде коштувати дуже дорого.
Оператори не несуть відповідальності за нещасні випадки під час роботи студента на фермі. Всі такі випадки покриваються страховкою Операторів і страховкою фермера. Оператори також не несуть ніякої відповідальності за збереження особистих речей студентів. Рекомендується віддати фермеру на зберігання цінні речі, або зберігати це все самим в надійному місці.

Що брати із собою до Великобританії (на ферму)
Перед прибуттям до Великобританії

Дуже важливо перед прибуттям до Великобританії вивчити всю інформацію, яку Вам вислали щодо Вашого місця практики. Інформація про ферму, яку Ви отримали, надана Оператору фермою практики і постійно оновлюється.
Після прибуття до Великобританії Ви повинні виконувати ти інструкції, які ви отримали в інформ-листі про ферму; якщо Ви прибули не в зазначений час, то фермер не повинен забирати Вас з місця прибуття. У цьому випадку Ви повинні бути впевнені, що у Вас є достатня сума грошей для того, щоб переночувати в готелі або для проїзду до ферми.
При виїзді студент не повинен мати академічні заборгованості або мати дозвіл погасити їх по поверненню. Якщо цього не буде, студенту загрожує відрахування з університету.
Отже, з собою студент повинен взяти такі документи:
1. Спонсорьский Сертифікат Оператора, роздрукований з Вашого аккаунту авіа квиток в обидва кінці, паспорт з британською візоюю. Документи студент отримує експрес-поштою.
2. Інформацію про ферму, в якій міститься адреса ферми та інструкції як туди добиратися. 3. Вашу підписану медчину декларацію.
4. Страховий поліс Concordia (копію). Якщо у Вас немає страхового поліса, будь ласка, зверніться до Вашого міжнародного відділу, і вони зроблять вам копію. Якщо вони цього не зробили, зв'яжіться з Вашим Агентом.
5. Ваш договір з Агентом, квитанції про сплату візи, квитку.
6. Реквізити англійською мовою вашого валютного рахунку в будь-якому банку України для пересилання зароблених коштів.
7. Інформаційний пакет з Concordia.
8. Студенти повинні взяти з собою грошей від £100 до £250 в залежності від локації, куди студенти будуть добиратися. Якщо ферма знаходиться неподалік від Лондона або в Кенті, їм вистачить £50 дістатися до ферми і перші 2 тижні харчуватися. Але якщо ж ферма розташована в Шотландії, тоді їм доведеться взяти більше грошей (наприклад, £200). Бажано щоб студенти вже везли із собою фунти, тому що обмін фунтів у Великобританії дуже дорогий.

Рабочій одяг
Візьміть із собою побільше робочого одягу, який має бути на всі випадки життя, на вологу, жарку, холодну погоду. Перш за все - це гумові чоботи, які студент повинен взяти в будь-якому випадку. А також теплий светр, капелюх (наприклад, в'язаний) і кепка (для роботи влітку на полях).
Візьміть із собою гумові рукавички (садівничі, кольорові) особливо для тих студентів, хто їде на полуничні ферми (посадка полуниці), на квіткові, салатні, бобові ферми, на картоплю, в ПАКХАУЗ - пакувальні цеху (для будь-якого виду продукції). Візьміть кілька пар рукавичок.
Візьміть тряпчані рукавички: особливо для хлопчиків, хто їде в ранні місяці на полуничні ферми. Там вони в основному будуть займатися установкою тунелів (поліетиленових теплиць) і їм дуже знадобляться тряпчані рукавички і широкий скотч для того, щоб обмотати руки, тому що при натягуванні мотузок для закріплення теплиць можуть порватися рукавички і поранити (порізати) руки. Також тряпчані рукавички потрібні для хлопчиків, хто їде на салатні ферми, картопляні і т.п. Вони в будь-якому випадку знадобляться.
Візьміть із собою 2 пари робочих штанів. Наприклад, працюючи в полі, ми може намокнути через раптовий дощ. Потім після, дощу студентів знову можуть попросити вийти на поле і в цьому випадку другі штани можуть дуже допомогти.
Візьміть із собою сорочки з довгими рукавами, кепку, футболки (для спекотної погоди), робочі шорти (для роботи в теплицях влітку), шкарпетки. Візьміть із собою теплі шкарпетки, особливо якщо студенти будуть працювати в ранні або пізні місяці року. Також вам необхідно взяти робочі кросівки.
Потрібно взяти водонепроникну куртку і штани для роботи в полі. Водонепроникні куртку і штани можна придбати в місцевих магазинах в Англії (£8-10), в разі якщо студенти не зможуть їх знайти в Україні. Дуже ймовірно, що такий одяг можуть видавати на фермі під заставу (застава повертається, якщо в кінці робочого періоду студент повертає куртку і штани в нормальному стані), але про всяк випадок візьміть із собою на перших порах щось, що ви зможете використовувати в разі дощу.
Дуже важливо взяти із собою необхідні ліки на всі випадки життя: таблетки від отруєння, лейкопластир на випадок порізів, бинт, вату, перекис водню, йод, загоюючі мазі, мазі від розтягнень м'язів, для спини і т.д.
Студенти повинні обов'язково взяти із собою або спальний мішок (краще) або теплу ковдру. Це обов'язково.
Студенти, які їдуть на салатні ферми, можуть взяти із собою спецпояс (борцівський) для спини. Він дуже там знадобиться.

Їжа
Не рекомендується набираті із собою багато їжі, сала, м'яса і т.п. на весь час перебування, так як вам доведеться ще добиратися самостійно до вашої ферми з дуже важкими сумками, і особливо, якщо ви будете летіти літаком, тому що зазвичай обмеження перевезення багажу на переліт близько 23 кг.
Візьміть з собою консерви на перший час, копченої ковбаси.
Відліт з України та прибуття на ферму
Подорож літаком

Студенти відбувають з міжнародного аеропорту «Бориспіль». Дістатися туди можна без проблем з Південного залізничного вокзалу на маршрутках і автобусом, які відходять кожні півгодини.
В аеропорту потрібно знайти табло з номерами рейсу і простежити час реєстрації на Лондонський рейс.
Потім потрібно пройти в реєстраційний відділ, встати в чергу напроти табло з Лондонським рейсом і подати свій квиток, паспорт і сумки (на спецвеси) для реєстрації. Вага сумки не повинна перевищувати 23 кг, інакше доведеться залишати речі в аеропорту або доплачувати за кожен кілограм чималі гроші.
Після посадки в Лондоні студенти проходять імміграційний та паспортний контроль.
Ось документи, які вам потрібні для проходження цього контролю:
- робоча картка
- квиток зі зворотною датою
- паспорт з візою
- інформація про ферму
- заповнена імміграційна картка

Вам будуть задавати питання імміграційні офіцери англійською мовою, наприклад, яка мета вашої подорожі до Великобританії (відповідь: seasonal agricultural work on the farm). На кордоні можуть також задавати питання з приводу навчання в університеті, тобто які предмети вивчає студент, де він навчається, коли студнт повинен повернутися в університет, тощо. Питання можуть бути також про те, який врожай їде студент збирати, як довго він буде перебувати в Англії, на яку ферму їде. Вся ця інформація міститься в робочій картці студента, і відповідати він повинен строго по робочій картці. Якщо раптом ферма, куди їде студент, буде відрізнятися від тієї, яка вказана в картці, студент на кордоні має говорити про ферму, яка вказана у картці, тому що не завжди виходить у Операторів замінити вчасно робочу картку. Якщо студент не зможе чітко відповісти на питання, його можуть повернути з кордону і не пустити в країну. Таких випадків у нас не було, але ми завжди попереджаємо про це студентів.
Потім студенти повинні забрати свій багаж. Номер транспортера, на якому знаходиться Ваш багаж, можна побачити на екрані, що відображає рейси і номера транспортерів. При виході з аеропорту є залізничні і автобусний каси, в яких можна придбати необхідні квитки в потрібних напрямках.

Автобуси розташовуються прямо навпроти входу в аеропорт. Користуючись потягом з аеропорту, студенти повинні врахувати, що їм доведеться, можливо, спочатку їхати в Лондон та/або використовувати метро, для того щоб дістатися до потрібного залізничного вокзалу і звідти вже до потрібного напрямку.
Після прибуття в Лондон на автостанцію "Vicroria Green Line" студентам потрібно перейти на автовокзал «Victoria Coach Station». Звідти автобуси йдуть у всіх напрямках Великобританії і вартість квитка дешевше, ніж потягом. Для того, щоб купити квиток, можна використовувати фразу: We need tickets to this place - і вказуєте місто в інформації про ферму, куди вам потрібно поїхати.
Як тільки студенти купили квитки на автобус/потяг, вони повинні негайно передзвонити фермерові і повідомити про свій час прибуття в місто, яке зазначене у квитку.
Ось приблизна мова студента, коли він дзвонить фермерові: "Good afternoon/evening, Mr. David, we are students from Ukraine: (Ivanov Petro, Sydorova Mariya). We are at Victoria coach station. We have bought tickets to ... and our arrival time there will be .... Could You, please, collect us then? Thank you! Bye".
Деяких студентів зустрінуть прямо на автовокзалі в тому місті, куди ви приїдете з Лондона, або дадуть подальші інструкції, як дістатися до ферми. Студенти повинні бути готовими використовувати таксі. Якщо розбити суму таксі на 4-5 студентів (в Англії можна замовити мікроавтобус як таксі), то вийде набагато простіше і дешевше.
При купівлі квитка ви можете запитати платформу, від якої відбуває ваш автобус і потім чекати його навпроти платформи. Не кидайте речі без нагляду, тому що їх можуть вкрасти.

Перебування на фермі у Великобританії
Початок роботи на фермі
Як тільки вам забронювали квитки до Великобританії, ми одразу попереджаємо вашого фермера про дату і час вашого прибуття на ферму. Ми радимо по прибуттю до Великобританії подзвонити вашому фермерові, щоб нагадати про час вашого прибуття. Якщо фермер попросив вас приїхати в певні години, не розраховуйте, що він зможе вас забрати, якщо ви приїдете пізніше. Також ми переконливо просимо всіх студентів відразу по прибуттю на ферму передзвонити своїм батькам, щоб повідомити їх, що ви дісталися і з вами все гаразд.
Коли Ви доберетеся до ферми Вам потрібно показати фермеру наступне:
• Робочу картку. Ви повинні зберігати її разом із паспортом в таємному місці.
• Паспорт.
• Медична декларація.
• Водійське посвідчення міжнародного зразка, якщо воно у вас є.
Фермер зніме копії з Ваших документів і перевірить їх справжність перед тим, як віддати їх Вам.
Ви повинні вести себе ввічливо, люб'язно по відношенню до свого фермера і інших студентів на фермі. За кордоном традиції і манери можуть бути зовсім іншими, ніж ті, до яких ви звикли в Україні.
На кожній фермі існують свої правила, яких Ви повинні дотримуватися, вони можуть відрізнятися від правил тих ферм, на яких Ви працювали раніше. Якщо Ви будете порушувати встановлені правила, то фермер може зробити проти Вас виховні дії, якими передує спочатку попередження. Якщо Ви будете продовжувати непристойно поводитися, то Вам можуть відмовити в роботі і звільнити вас з ферми.
Житло на фермі

Детальна інформація про житло на фермі надана в інформацїї про ферму у Вашому аккаунті та інфо-листі (в Інформаційному пакеті студента). Житло на різних фермах різне, але воно відповідає певним стандартам. Деякі ферми включають у вартість проживання додаткові витрати (газ, наприклад), а деякі ферми виписують окремі рахунки за це. Плата за проживання на різних фермах може бути різною від £ 30 до £ 49 на тиждень (в залежності від якості умов).
Студенти будуть жити в караванах (мобільних будиночках):


або в спеціально побудованих для цього приміщеннях:


Туалети, душ, кухня можуть бути розташовані або в самому каравані:

 

або можуть знаходитися неподалік.


На різних фермах умови проживання будуть відрізнятися, але всі студенти матимуть необхідні умови для життя: душ, газ, світло. Не сподівайтеся побачити на фермах номера "ЛЮКС"! Можливо, ви будете жити разом зі студентами інших національностей однієї статі, це повинно сприйматися як належне. Якщо студент приїхав разом зі своєю парою, то в такому випадку може бути організовано проживання разом. Всі необхідні речі для приготування їжі, ймовірно, вже є на фермі.
Ви повинні прибирати своє житло, і зберігати в чистоті. Інакше з вас будуть вираховувати штрафи, які потім підуть на зарплату прибиральниці.
Будь ласка, зберігайте швидкопсувні продукти в холодильнику (масло, молоко, м'ясо, риба). Кладіть інші продукти в кухонні шухлядки.

Приготування їжі
Продукти харчування студенти повинні купувати самі за власні кошти в супермаркетах, в які фермер повинен організувати поїздку щотижня. В середньому на харчування однієї людини йде від £15 до £30 на тиждень. Це в тому випадку, коли ви відмовляєтеся від придбання цигарок, горілки, або пива в великих кількостях. Алкогольні напої і цигарки дуже дорогі у Великобританії.
Не треба сильно економити на їжі. За £25 ви зможете нормально і повноцінно харчуватися, щодня їсти картоплю, м'ясо, пити молоко. Добре харчуватися потрібно для того, щоб були сили добре працювати. Були такі студенти, які харчувалися одними макаронами або сникерсамі і запивали кока-колою, і потім виявлялися проблеми зі шлунком через 2 місяці такого харчування. Не економте на їжі, проте і витрачати занадто теж не потрібно, ще раз повторюємо: досить витратити до £30 щотижня.
Ви будете готувати собі самі. Не лінуйтеся і готуйте собі все самі і супи, і м'ясо, і т.д.

Хвороба. Вихідні
Якщо студент погано себе почуває (захворів) і не здатний вийти на роботу, він ПОВИНЕН попередити фермера/менеджера/Супервайзор заздалегідь.
Під час роботи на фермі у студентів, звичайно, будуть вихідні. Залежно від ферми, вони можуть бути раз в тиждень (субота або неділя), але може і бути і так, що вихідних не буде зовсім декілька тижнів під час дуже високого сезону збору врожаю. Студенти працюватимуть і в суботу, і в неділю, але меншу кількість годин (4-5). У Великобританії погодні умови такі, що в тиждень мінімум один день йде дощ. Слід враховувати, що під час сильних дощів студенти, можливо, не будуть працювати, і платити їм за простій не будуть. Тому можна використовувати дощові дні як вихідні для власного відпочинку. Для фермера дуже важливо зібрати свій урожай по можливості швидше, і він не може іноді дозволити собі робити вихідні відразу для всіх робітників. В такому випадку буде організована черга, згідно з якою студент зможе отримати вихідний, записавшись заздалегідь. Під час спаду роботи (в середині серпня або в кінці осені) у студентів буде можливість помандрувати, відпочити і т. д. Тому не втрачайте жодного дня, коли є робота!
Дівчата
Дівчата, які приїжджають на практику до Великобританії, повинні розраховувати на те, що вони будуть працювати на рівні з хлопцями, тому вони повинні підготуватися до такої зміни. Багато з менеджерів або супервайзерів на фермі є особами жіночої статі, і ви повинні поважати їх на рівні з чоловіками. Для жінки в Великобританії є нормальним виходити суспільство самостійно, зустрічатися з іншими жінками або чоловіками. Дискримінація за статевою або расовою ознакою у Великобританії є незаконною.
Правила безбеки та гігієни - Health and Safety

Техніка безпеки і охорони праці
Працюючи на фермі, ви повинні виконувати положення про техніку безпеки та охорони праці - Health and Safety. Це положення захищає студента від нещасних випадків на виробництві, але й вимагає від нього дотримання СУВОРИХ правил гігієни і безпеки. Роботодавець несе відповідальність про надання безпеки своїм працівникам при виконанні робіт. Фермер зобов'язаний забезпечити інструктаж працівників з техніки безпеки при виконанні робіт.
Завжди будьте обачні, якщо на фермі використовується трактори та інша техніка! Ніколи не можна бути впевненим, що водій вас бачить!
Суворо виконуйте наступні правила:
• Ніколи не чіпайте будь-які газові апарати та в разі пошкодження їх повідомте фермера негайно.
• Ніколи не витягуйте батарейки з приладів пожежної тривоги, так як це може стати загрозою Вашому життю і життю оточуючих.
• Ніколи не чіпайте електропроводку, коли стикаєтесь з водою, особливо в душі або коли включена пральна машина.
• Ніколи не виносьте пожежні покривала з житла або кухонних територій, так як вони можуть терміново комусь знадобитися під час можливої пожежі. А також не дозволяється приносити додаткові обігрівачі в кімнати без дозволу на це фермера. Електричні обігрівачі витрачають багато електроенергії, що може стати причиною пожежі або несправності електросистеми взагалі.
• Пам'ятайте, якщо ви купуєте не нові електрообігрівачі, то Ви повинні їх перевірити на придатність. Непридатні обігрівачі це головна причина пожежі.
• Ніколи не блокуйте аварійні виходи з приміщення.
• Будьте впевнені, що знаєте, куди звернутися у разі надзвичайних подій!
ВИ ЗОБОВ'ЯЗАНІ ВИКОНУВАТИ ПРАВИЛА ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ В ПРОЦЕСІ РОБОТИ. НІКОЛИ НЕ використовуйте ТЕХНІКУ, ЯКА ЗНАХОДИТЬСЯ НА ФЕРМІ, БЕЗ ДОЗВОЛУ РОБОТОДАВЦЯ, А ТАКОЖ ЗА ВІДСУТНОСТІ ВОДІЙСЬКОЇ ПОСВІДЧЕННЯ.
Пам'ятайте золоте правило: НЕ ДОЗВОЛЕНО - не чіпати! Особливо це стосується техніки! Ви не маєте права водити трактор або машину на фермі, якщо вас не призначили на цю роботу і не провели відповідний інструктаж і тест з водіння. Якщо вас помітять, що ви сіли за кермо і проїхалися (нехай навіть жартома), вас негайно відправлять додому!
Поля, на яких не збирали врожай багато днів, можуть обприскуватися хімікатами - не їжте фрукти та овочі з полів!
Супермаркети (такі як TESCO, SAFEWAY, ASDA, WAITROSE, SOMERFIELD і ін.) - великі кампанії, які купують вирощену продукцію у фермерів, встановлюють свої суворі стандарти якості продукції, розмірів ягід або овочів, їх кольору, а також вимоги до одягу збирачів фруктів, до їх, наприклад, стрижених нігтів, і т.д.
Супермаркети встановлюють і ціни на продукцію, яку купують, і природно, ця ціна відображається і на розцінках за відрядну оплату вашої роботи.
Дотримання всіх цих стандартів і розуміння того, що все диктує ринок, входить в обов'язки студента!

Гігієна
Продукцію не миють дуже часто перед відправкою до супермаркету і багато англійців часто не миють овочі і фрукти перед їжею. Тому від студентів вимагають дотримання суворих правил гігієни!
Всі студенти, які працюють на фермі, повинні мити руки перед виходом на поле, після їжі, після паління, після відвідування туалету.
Перед тим як піти в туалет, ви повинні:
1. Залишити на поле всі ножі, пояси, сумки, рукавички.
2. Після використання туалету порібно вимити руки спочатку милом, потім спеціальною дезінфекційної рідиною (знайдете зовні або всередині туалету).
Дівчатам потрібно обов'язково підбирати волосся і НЕ ОДЯГАТИ на вуха золоті прикраси і ланцюжки, тому що, якщо волосся або прикраси виявлять в зібраних фруктах або овочах, фермеру повернуть все замовлення або накладуть великий штраф, і він може навіть втратити свій контракт з супермаркетами!
Якщо у вас інфекційна хвороба (дифтерія, дизентерія, гепатит і т.п.) ви не маєте права працювати на полі і повинні негайно про це повідомити менеджера ферми або супервайзера.
До або під час роботи, ви повинні доповідати вашому супервайзеру про будь-які порізи або поранення, тому що краплі крові можуть потрапити на продукцію і все замовлення можуть повернути.
При порізах (якщо він не значний) або при виникненні дрібних ран на пальцях, Вам видадуть блакитний пластир, який потім ви повинні будете повернути супервайзеру. Втрачений пластир може обернутися проблемою, як для вас, так і для фермера (якщо він потрапив у зібрані фрукти або овочі). За втрачений пластир можуть і оштрафувати!
Палити, їсти, і пити воду ви можете тільки ЗА МЕЖАМИ поля і в позначених місцях. Не можна розкидати сміття по полю, не можна курити і кидати недопалки в салат або полуницю. За порушення цих правил можуть вигнати з ферми або оштрафувати!
Ви повинні будете підписати документ про те, що ви ознайомлені з правилами техніки безпеки і охорони праці, і що ви будете дотримуватися необхідних стандартів і правил гігієни.
Вільний час та культурний обмін
Це один з найбільш важливих пунктів. Кожен хоче отримати задоволення від перебування у Великобританії, але, на жаль, більшість пригод трапляється у вільний від роботи час. Тому ми повинні дати вам деякі поради і деяку інформацію про закони у Великобританії. Зверніть особливу увагу на ці зауваження нижче, так як кожен рік декілька студентів отримують серйозні поранення, кілька років тому двоє студентів загинули внаслідок нещасних випадків, яких могло й не бути. Використовуйте цей час з користю. Замість вживання алкоголю, вчіть краще англійську мову! Якщо ви приїхали до Великобританії, не знаючи мови, у вас буде добра нагода вивичити англійську. Основним критерієм участі в подібних інших програмах - це знання англійської мови. Поки ви у Великобританії - спілкуйтеся з англійцями!
Повернення в Україну
Залишатися нелегально у Великобританії після закінчення терміну візи категорично заборонено! Які можуть бути права у нелегала, або яке може бути в нього майбутнє? Якщо людина важко захворіла, кому вона буде потрібна в чужій країні? Дана програма відкрилася тільки на тій підставі того, що вона неімміграційна, і всі студенти після програми повертаються додому. Потрібно розуміти, що порушуючи закон Великобританії і візовий режим, ви робите неможливими ваші наступні поїздки в цю країну. Дана програма передбачає собою можливість брати участь в ній кілька разів, і немає ніякого сенсу щось порушувати, щоб згодом не скористатися цим правом повторної участі в програмі.